Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
23.07.2019

dalsin-basindayiz-icerik-img8

Ankara’da yaşayan dalış eğitmeni 44 yaşındaki Gaye Dülger ile beraberinde ilk defa dalış yapacak 40 kadın “Dalsın Kızlar” Projesi kapsamında Marmaris’te buluştu. Bugün sabah saat:08.30 sıralarında dalış teknesiyle deniz açılan kadınlara, Sahil Güvenlik Marmaris Güney Grup Komutanlığı ve Belediye Temizlik tekneleri eşlik etti. İlçe’nin 3,5 kilometre açığındaki Cennet ve Bedir Adası’na gelen kadınlar, burada bir saat süreyle dalış öğretmenlerinden eğitim aldılar. “Dünya Kadınlar Dalış Günü” kapsamında 40 kadın ve eğitmenler deniz dibine daldı. İlk defa deniz dibini keşfeden kadınlar balıkları elleri ile besledi. Deniz altında hatıra fotoğrafı çektiren kadınlar temizliğe başladı. Birer saat arayla deniz dibinde akşam saat:16.00’ya kadar plastik ve cam şişeler toplandı. Toplanan 5 traktör römorku plastik atık teknelerle alınarak Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Tesisi’ne imha için götürüldü.

KARŞILAMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Marmaris Belediyesi, Kordon Caddesi’nde karşılama töreni düzenledi. Dalış teknesiyle dönen kadınlar alkışlar ile karşılandı. Düzenlenen törende, katkılarından dolayı Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk’e teşekkür plaketi verildi. Deniz dibini temizleyen kadınlara ise Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk tarafından teşekkür sertifikası ile içinde ıhlamur, kekik, bal ve badem bulunan çanta hediye edildi. Hatıra fotoğrafı çekimi ardından tören sona erdi.

DALIŞ SPORUNU SEVDİRMEK VE KADINLARIN HER ALANDA OLDUĞUNU GÖSTERMEK

“Dalsın Kızlar” projesinin organizatörü Dalış eğitmeni Gaye Dülger, “ Bugün Dünya Kadınlar Dalış Günü ve 95 ülkede bu organizasyon gerçekleştiriliyor. Hiç dalış yapmamış, dip dalışa cesaret edememiş yâda bir şekilde vaktini ayarlayamamış kadınların buluştuğu farkındalık etkinliğidir. Denizlerimizde ki pet şişe, naylon torba ve çeşitli atıklar kanayan yaramız. Her dalışımızda bu atıkları görüyoruz. Özellikle yat ve teknelerin yoğun bulunduğu koylarda çok daha fazla atık var. Türkiye’de dalgıç sayısı içerisinde kadınların oranı çok düşük. Projemizin ası gibi kızlar dalsın istiyoruz. Sektörün içinde 20 yıldır dalış yapıyorum. 10 senedir eğitmenlik yapıyorum. Kadınlarımız çevre konusunda çok daha duyarlı. Bu duyarlılık ile deniz dibi temizliği yaptık. Önümüzdeki yıllarda bu projemizi uluslar arası hale getirmek için çalışacağız. Beklentilerimden çok daha fazla kadın organizasyonumuza destek verdi. Yeşili ve maviyi el birliği ile koruyarak gelecek nesillere aktarmalıyız, buda farkındalık etkinlikleriyle olur” dedi.

Kaynak: http://www.marmarisyenisayfa.com/gundem/ilk-defa-deniz-dibine-dalip-temizlik-yaptilar/22063/

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et