Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:
23.07.2019

dalsin-basindayiz-icerik-img2

'Dünya Kadınlar Dalış Günü'nde bir araya gelen 40 kadın, hayatlarının ilk dalış deneyimini Marmaris’te yaşadı. Suyun altına eğitmen eşliğinde inen kadınlar, deniz dibi temizliği de gerçekleştirdi.

“Dalsın Kızlar Projesi” Marmaris Belediyesi’nin destekleriyle Türkiye’de ilk kez Marmaris’te gerçekleşti. Ankara’da yaşayan dalış eğitmeni Gaye Dülger’le birlikte ilk defa dalış yapan 40 kadın, 20 Temmuz Cumartesi günü saat 08.30 sıralarında dalış teknesiyle denize açıldı. Dalış teknesine Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ve Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de tekneleriyle eşlik etti. Cennet ve Bedir Adasına ulaşan kadınlar, bir saat süreyle dalış eğitimi aldı. İlk kez su altını yakından keşfeden kadınlar, hatıra fotoğrafı çektirip ardından temizliğe başladı. Yapılan deniz dibi temizliğinde plastik ve cam şişe gibi çeşitli atıklar toplandı. Toplanan çöpler teknelerle alınıp Katı Atık Tesisi'ne götürüldü. Program sonrası Marmaris Belediyesi, Kordon Caddesinde karşılama töreni düzenledi. Dalış teknesiyle dönen kadınlar, alkışlarla karşılandı. Marmaris Belediyesi Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk, kadınlara teşekkür plaketi verdi. Hatıra fotoğrafı çekiminin ardından tören sona erdi. Dalış eğitmeni Gaye Dülger "Yıllardır hayalimiz olan bir işe imza atıp, kadınlarımızın su altına inmelerine önayak olmak istedik. Dünya genelinde kadın dalıcı sayısı düşük olduğu için 2015 senesinde Dalış Eğitmenleri Birliği” dünyada Dünya Kadınlar Dalış Günü hazırladı. Bizde ilk defa bu çalışmaya destek olmak amacıyla “Dalsın Kızlar“ projesini Marmaris Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçirdik. Denize atılan atıklar konusunda farkındalık yaratmak için de deniz altındaki atıkları topladık. Kadınların her şeyin öncüsü olduğuna inandığımız için kadınlarla birlikte plastik atık toplama işini de bu proje çerçevesinde yapıyoruz” dedi.

Kaynak: http://www.marmaris.bel.tr/Content.aspx?ContentID=6173&CategoryID=44

Diğer Haberler
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et